Блог

Озонирана вода со куркума наутро – неверојатна работа за организмот!

Озонирана вода со куркума наутро – неверојатна работа за организмот!

Кога станува збор за куркумата и озонираната вода – веќе многу е кажано, напишано, и прераскажано на оваа тема, за неверојатните бенефити на куркумата од овој чудесен зачин и оваа исцелителна вода, но еве уште еден интересен начин за одржување на тонусот на организмот. Она…

Здрав напиток кој го зајакнува имунитетот и ги топи мастите

Здрав напиток кој го зајакнува имунитетот и ги топи мастите

Имено, напитокот кој се подготвува многу лесно ќе ви донесе појак имунитет, но и ќе ви помогне да го намалите стомакот, поточно надуеноста на стомакот. Потребни ви се: – 1 лажица ѓумбир во прав– 1/2 лажица куркума во прав– 2 стапчиња цимет– 1/2 лимон– 3-4…

ПРИРОДЕН ГЕЛ ЗА ДЕЗИНФЕКЦИЈА НА РАЦЕТЕ

ПРИРОДЕН ГЕЛ ЗА ДЕЗИНФЕКЦИЈА НА РАЦЕТЕ

Рацете се најподложни на секаков вид на бактерии, со оглед на тоа што со нив се поздрвавуваме, допираме разни предмети и ги користиме за да си помогнеме во секојдневните обврски. Од голема важност е тие да се оддржуваат чисти и негувани, но не секогаш имаме можност да ги измиеме во текот на денот, така да многумина користат гел за дезинфекција на рацете. Во зависност од составот и формулата, овој гел може да биде добар, меѓутоа и штетен за самата кожа на рацете, доколку е премногу агресивен или со лоша формула. Доколку сакате ефикасен гел за дезинфекција на рацете, кој притоа нема премногу да ја суши кожата, тогаш јас имам решение за вас. 

Во денешнава статија со вас ќе споделам еден навистина многу лесен рецепт за гел за дезинфекција на рацете, кој сами може да го направите за 10 минути. Овој гел е навистина едноставен за подготовка, меѓутоа многу ефикасен. Јас честопати си го правам и го носам во ташната за секој случај.

Еве што сѐ ви е потребно за подготовката на овој гел:
3 супени лажици алое вера гел
1 кафена лажичка маслиново масло (може да користите и бадемово)
500 мл дестилина или превриена вода
10 капки етерично масло по избор – Лаванда,грепфрут,ментол,ванила.

Подготовката е едноставна: во едно чисто шишенце најнапред ставете го алое вера гелот, потоа додадете го маслото, водата и на крај етеричните масла. Мешајте додека убаво не се спојат сите состојки, (протресете убаво).Потоа озонирајте ги сите состојки заедно на опција 20 минути.

Напомена : Течноста треба да се чува затворена.Дококу користите превриена вода таа треба да биде предходно изладена.

Сок од лимон и ѓумбир за прочистување на црниот дроб

Сок од лимон и ѓумбир за прочистување на црниот дроб

Здравиот и чист црн дроб обезбедува здравје, виталност, добар изглед и добро расположение, па затоа е неопходно да се задржи таков! Најдобар лек за здрав црн дроб е секое утро да испиете лажица озонирано маслиново масло помешано со лажица сок од лимон на празен стомак.…

7 придобивки од секојдневното пиење озонирано маслиново масло

7 придобивки од секојдневното пиење озонирано маслиново масло

Иако звучи дека една чаша озонирано маслиново масло е премногу за вашето тело, дефинитивно има придобивки од неговото консумирање. Всушност, маслиновото масло е многу корисно – можете дури да го користите и за чистење и мали поправки. Многу лекари препорачуваат да користите здрави масти кога…

Озонирани домашни капки за нос

Озонирани домашни капки за нос

Ако носот ви е затнат направете домашни капки со помош на
озон кои се навистина делотворни и можете да ги користите
повеќе пати во текот на денот.

Состојки:
1.Дестилирана или превриена вода од чешма
2.Морска крупна сол

Во едно шишенце стаклено сипете ја дестилираната или зовриената
вода(откако ќе олади)додадете пола кафена лажичка сол и озонирајте
ја 15 до 20 минути.

Содржината чувајте ја во шишенце затворена и капнувајте по две
капки во секоја ноздра неколку пати во денот.

Најдобриот детокс напиток за во зима со озонирана вода

Најдобриот детокс напиток за во зима со озонирана вода

Лошата исхрана особено ако е базирана на малку готвена храна и претерано брза храна во нашето тело знае да создаде горчина и чувство дека носите тегови. За неколку дена доаѓа зимата, а ова е најдобриот зимски детокс напиток за организмот. Последицата е оној познатиот „камен“…

Озонирана вода за терапевски цели

Озонирана вода за терапевски цели

Озонирана вода – препорака е да се користи редестилирана за озонирање ( 2-3 дл вода озонирајте 5-10мин ) пијте ја за: – отстранување чиреви– подобрување на циркулација – отстранување на слободните радикали и зголемување на нивото на кислород во целиот организам – отстранување на микроорганизми…

ПРОЧИСТУВАЊЕ НА ВОДА ЗА ПИЕЊЕ СО ОЗОН

ПРОЧИСТУВАЊЕ НА ВОДА ЗА ПИЕЊЕ СО ОЗОН

98% од најпознатите светски производители на вода во шишиња употребуваат озон за прочистување на водата. Од сега вие можете да ја озонирате вашата вода за само неколку минути, а притоа да заштедите пари и време кои се поврзани со купувањето на вода во шишиња. Не постои помоќна метода за третирање и прочистување на водата. Озонот е поделотворен од хемиските филтри и други методи за уништување на бактериите и другите штетни микроорганизми. Озонот воедно го подобрува вкусот и бистрината на водата. Предноста на озонаторот е во тоа што можете да ја озонирате водата веднаш пред нејзиното конзумирање, што е најсигурен начин дека вашата вода е безбедна за пиење во моментот на конзумирањето. Озонирајте ладна вода бидејќи озонот во топла вода трае пократко.

Отстранување на хлор, пестициди, фунгициди, хербициди и други вештачки ѓубрива во водата, стерилизација и дезинфекција на водата за пиење, подобрен мирис на водата; – дезинфекција на изворска вода, вода од бунари; – отстранување на штетни тешки метали во водата (со озон оксидација). Озонираната вода за пиење на ја ставајте во пластични шишиња исклучително само во стаклени или слично (само во садови од природни материјали-стакло, порцелан, керамика…)

a)Наполнете стаклено шише или сад со вода од водоводот (НЕ УПОТРЕБУВАЈТЕ ПЛАСТИЧНИ ШИШИЊА).

б)Вметнете ја силиконската цевка со дифузерот во садот така да го допираат дното. Ако е возможно употребете шише со тесно грло, а ако е отворот на шишето е претесен, вметнете ја силиконската цевка без дифузер до дното.

в)Одберете соодветна функција следејќи го упатството од претходно наведените табели.

г)Откако процесот заврши извадете ја силиконската цевка, а шишето оставете го отворено 20 минути за да исчезне мирисот на озон. Таквата вода е подготвена за пиење и како таква може да ја затворите.

Озонска терапија како одговор на бројни здравствени проблеми

Озонска терапија како одговор на бројни здравствени проблеми

Општо познат факт е дека озонската обвивка што се наоѓа во горните слоеви на атмосферата го штити живиот свет на Земјата од штетната сончева ултравиолетова радијација. Но, малку познато е дека озонот штити и од различни болести и штетни состојби во организмот, па честопати се…