7 придобивки од секојдневното пиење озонирано маслиново масло

7 придобивки од секојдневното пиење озонирано маслиново масло

Иако звучи дека една чаша озонирано маслиново масло е премногу за вашето тело, дефинитивно има придобивки од неговото консумирање. Всушност, маслиновото масло е многу корисно – можете дури да го користите и за чистење и мали поправки.

Многу лекари препорачуваат да користите здрави масти кога ја готвите вашата храна, како на пример, маслиново масло. А потем можете и да голтнете една лажичка од него. Па, што се случува кога ќе почнете да пиете маслиново масло?

1. Добро е за мозокот
Oзонираното маслиновото масло е одлично за вашиот мозок бидејќи е полно со здрави масти. Липидите во маслото помагаат при одржувањето на нервните патишта во вашиот мозок, а ова им овозможува на мозочните импулси да се движат поефикасно.

2. Му помага на вашето срце
Oзонираното маслиновото масло е суперхрана за вашето срце. Нашето тело има потреба од масти, но многу често ги добиваме од погрешни извори. Премногу црвено месо, пржена храна и сирење можат да ги блокираат вашите артерии. Од друга страна, мастите што ги добиваме од маслиновото масло го подобруваат здравјето на срцето и ги одзатнуваат артериите – ако го комбинирате со вистинската храна.

3. Ја подобрува работата на цревата
Не треба да ве изненади фактот дека озонираното маслиновото масло е одлично за вашиот дигестивен систем. Ако сте склони кон констипација, една лажичка маслиново масло секој ден ќе направи огромна разлика. Секако, треба да пиете и многу вода. Маслиновото масло ги „подмачкува“ цревата, па отпадот се движи полесно низ нив. Маслиновото масло можеби има здрави масти, но сепак се масти.

4. Губење несакана тежина
Иако звучи чудно, некои масти можат да ви помогнат во борбата со килограмите и маслиновото масло е едно од нив.

5. Здравјето на кожата, ноктите и косата
Сакате поздрави кожа, нокти и коса? Го најдовте „лекот“! озонираното маслиновото масло содржи многу витамин Е кој е важен во одржување на влажноста на кожата, косата и ноктите. Маслото можете да го консумирате орално (една лажичка дневно) или пак да го нанесете директно на проблематичните места. Можете да го користите и како маска за коса.

6. Ја намалува болката
Некои истражувања покажале дека озонираното маслиновото масло е ефективно во намалувањето на болката исто колку и аспиринот. Маслото содржи еден ензим кој се однесува исто како апчињата за болка и помага во нејзиното намалување. Секојдневната консумација маслиново масло може да ја намали хроничната болка од нарушувањата како артритис.

7. Ве одржува млади
Oзонираното маслиновото масло е полно со антиоксиданси кои помагаат во спречување на процесот на стареење. Стареењето е многу комплициран процес кој научниците сè уште не можат целосно да го разберат, но некои истражувања покажале дека антиоксидансите во маслиновото масло може да го забават.

Дали има страни ефекти?
Во повеќето случаи, нема причина зошто да не консумирате една лажичка дневно. Но, премногу озонирано маслиново масло може да предизвика дијареја. Исто така, во една лажичка маслиново масло има околу 120 калории, па сигурно не сакате да испиете повеќе од тоа. Сепак, за да бидете безбедни, советувајте се со вашиот лекар пред да почнете со негова употреба.